3 min

22.05.2024 r.

Carport

Zrób z Garażu Elektrownię! 5 zalet carportów fotowoltaicznych!

Zdjęcia carportu fotowoltaicznego wykonanego w miejscowości Głubczyce

Carporty fotowoltaiczne są innowacyjnym rozwiązaniem, które łączy w sobie funkcjonalność klasycznego zadaszenia dla samochodu z zaletami odnawialnych źródeł energii. W ostatnich latach zyskały na popularności, przyczyniając się do poprawy efektywności energetycznej budynków i rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Czym jest carport fotowoltaiczny?

Carport to nic innego jak konstrukcja, która pełni dwie główne funkcje: chroni samochód przed warunkami atmosferycznymi (np. deszczem, śniegiem czy słońcem) oraz jest wyposażona w moduły fotowoltaiczne, które wytwarzają energię elektryczną. Tak tworzona energia elektryczna może być wykorzystywana do zasilania domu, ładowania samochodów elektrycznych czy zasilania innych urządzeń.

Rodzaje carportów fotowoltaicznych

Carporty drewniane:

Drewno jako naturalny materiał dodaje konstrukcji estetyki i ciepła. Carporty drewniane są często wybierane ze względu na ich naturalny wygląd, który doskonale wpisuje się w otoczenie ogrodu czy posesji. Odpowiednio impregnowane i zabezpieczone drewno może służyć przez wiele lat, choć wymaga regularnej konserwacji. Dokładnie taką konstrukcję widzimy na zdjęciu powyżej, gdzie prezentujemy dedykowany caport fotowoltaiczny, wykonany z drewna skandynawskiego C24.

Carporty metalowe:

Metal, najczęściej stal nierdzewna lub aluminium, to materiał o wysokiej wytrzymałości i trwałości. Carporty metalowe są odporne na warunki atmosferyczne, nie wymagają częstego konserwowania i są łatwe w montażu. Dodatkowo, konstrukcje metalowe mogą przyjąć bardziej nowoczesne i minimalistyczne formy. W przypadku carportów metalowych stosujemy konstrukcje firmy Amiston.

5 głównych zalet carportów fotowoltaicznych:

  1. Oszczędność energii i obniżenie rachunków: Dzięki panelom solarnym można znacząco zmniejszyć zużycie prądu z sieci, co przekłada się na niższe rachunki za energię.
  2. Wsparcie dla środowiska: Wykorzystanie energii słonecznej pomaga zmniejszyć emisję CO2 i zanieczyszczeń. Jest to krok w stronę bardziej zrównoważonego rozwoju i ekologicznego stylu życia.
  3. Ochrona samochodu: Tak jak klasyczny carport, konstrukcja fotowoltaiczna chroni samochód przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych.
  4. Wzrost wartości nieruchomości: Nowoczesne rozwiązania, takie jak carporty fotowoltaiczne, mogą podnieść atrakcyjność i wartość nieruchomości.
  5. Wsparcie dla mobilności elektrycznej: Dla właścicieli samochodów elektrycznych carporty fotowoltaiczne mogą służyć jako punkt ładowania, dzięki czemu mogą korzystać z własnej, „zielonej” energii.

Podsumowując, carporty fotowoltaiczne to przyszłościowe rozwiązanie, które łączy w sobie funkcjonalność i ekologię. Warto rozważyć ich montaż, mając na uwadze korzyści zarówno dla własnego portfela, jak i dla środowiska. Jeśli szukasz carportu na wymiar, odezwij się do nas, jesteśmy w stanie stworzyć dokładnie taki carport, jaki potrzebujesz.