4 min

22.05.2024 r.

Magazyn energii

Magazyny energii w erze net-billingu: dlaczego to opłacalne rozwiązanie?

magazyn energii opole

Zastanawiasz się nad zwiększeniem efektywności energetycznej Twojego gospodarstwa domowego? Rozważasz instalację paneli fotowoltaicznych? Połączenie instalacji fotowoltaicznych z magazynami energii jest rozwiązaniem idealnym, które nie tylko zwiększa autokonsumpcję, co prowadzi do oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, ale także pozwala na zasilanie urządzeń elektrycznych w warunkach zaniku prądu sieciowego. W tym artykule skupimy się na produktach dwóch renomowanych firm, jakie montujemy u naszych klientów: magazynach energii firmy Pylontech oraz falownikach firmy Goodwe.

Funkcje Magazynów Energii

Magazyny energii, zwłaszcza te od firmy Pylontech, działają jako „bufory”, które przechowują nadmiar energii generowanej przez Twoje panele słoneczne. Te urządzenia pozwalają na przechowywanie energii, która następnie może być wykorzystana w okresach, kiedy Twoje panele nie generują prądu, na przykład po zachodzie słońca. Wówczas z energii zgromadzonej w magazynie korzystają takie urządzenia jak np. lodówka czy też klimatyzacja.

Falowniki Goodwe oraz magazyny Pylontech

GoodWe to globalny lider w produkcji falowników fotowoltaicznych i systemów magazynowania energii, z notowaniami na Giełdzie w Szanghaju. Firma wyprodukowała ponad dwa miliony falowników i zainstalowała 23 GW mocy w ponad 100 krajach. Jej produkty są używane zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i komercyjnych oraz w projektach przemysłowych. Zatrudniając ponad 2000 osób w 15 krajach, GoodWe został uznany za światowego lidera w produkcji falowników hybrydowych w 2020 roku przez grupę Wood Mackenzie. Dodatkowo, firma zdobyła w 2021 roku tytuł topowej marki w sześciu krajach, w tym w Polsce, według IHS Markit.

Pylon Technologies to chińska firma z siedzibą w Szanghaju, jest jednym z największych światowych producentów magazynów energii. Działa na rynku od 2013 roku i do końca 2019 roku uruchomiła ponad 1,5 GWh pojemności magazynów w 50 krajach. W 2021 roku firma zdobyła drugie miejsce w rankingu najpopularniejszych dostawców akumulatorów domowych na świecie. Oferuje ona najnowszą serię akumulatorów Pylontech Force w wersjach wysokonapięciowej (H2) i niskonapięciowej (L2).

8 Kluczowych Korzyści w Systemie Net-Billing

 1. Oszczędność Finansowa: Dzięki wyższej autokonsumpcji energii, Twoje rachunki za prąd będą znacząco niższe.
 2. Elastyczność: Magazyny umożliwiają wykorzystanie przechowanej energii w dowolnym czasie, co optymalizuje korzyści z systemu net-billing.
 3. Estetyka i Funkcjonalność: Kompaktowe wymiary urządzenia eliminują potrzebę dużej przestrzeni na jego montaż. Elegancka, metalowa obudowa sprawia, że magazyn doskonale wtapia się w każde nowoczesne wnętrze.
 4. Niezależność Energetyczna: Redukuje zależność od sieci energetycznej, zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych.
 5. Zwiększona Pojemność: Dzięki modularnej konstrukcji, możliwe jest łatwe rozszerzenie pojemności magazynu energetycznego. Łącząc kilka modułów, można osiągnąć znacząco większą pojemność magazynu.
 6. Ochrona Środowiska: Większa autokonsumpcja oznacza mniejsze zużycie energii z sieci, co jest bardziej ekologiczne.
 7. Trwałość i Efektywność: Zastosowanie nowatorskiej technologii LiFePO4 umożliwia co najmniej 6 tysięcy cykli ładowania przy zachowaniu co najmniej 90% pierwotnej pojemności, co skutkuje żywotnością urządzenia na poziomie ponad 30 lat.
 8. Technologiczna Zaawansowanie: Falowniki od Goodwe są kompatybilne z magazynami Pylontech i oferują zaawansowane funkcje zarządzania energią.

Dofinansowania z Programu „Mój Prąd 5.0”

Program „Mój Prąd 5.0” oferuje dofinansowanie do magazynów energii w wysokości:

 • 7 000 zł na instalację fotowoltaiczną (6000 zł jeśli montujemy samą fotowoltaikę)
 • 16 000 zł na magazyn energii
 • 3000 zł na system zarządzania energią HEMS/EMS

Podsumowanie

Inwestycja w magazyn energii, zwłaszcza w połączeniu z falownikami od Goodwe, to krok ku przyszłości. Nie tylko podnosi to poziom autokonsumpcji energii w Twoim gospodarstwie, ale również generuje wiele innych korzyści, zarówno finansowych, jak i środowiskowych. Nie przegap możliwości skorzystania z programu „Mój Prąd 5.0” i zainwestuj w technologie, które pozwalają Ci oszczędzać na rachunkach za prąd.