4 min

21.05.2024 r.

Fotowoltaika

Panele HJT SunProPower: postaw na najwyższą wydajność na rynku!

płytka krzemowa panele sunpropower hjt

Do tej pory głównym materiałem wykorzystywanym do produkcji ogniw słonecznych był monokrystaliczny krzem. Zastosowanie technologii HJT przez firmę SunProPower pozwoliło wprowadzić na rynek nowe ogniwa słoneczne, które łączą w sobie zalety monokrystalicznego krzemu oraz amorficznej, cienkiej warstwy krzemowej. Ta nowa technologia pozwala osiągnąć niespotykaną dotąd wydajność przekraczającą nawet 24%! To oznacza wzrost produkcji w instalacji fotowoltaicznej o 15% w porównaniu do dotychczas stosowanych technologii. Oprócz bardzo wysokich uzysków firma SunProPower oferuje aż 30-letnią gwarancję na swój produkt, jak i jego sprawność, co jest najwyższą wartością na rynku.

Fotowoltaika Wieluń, instalacja gruntowa bifacjalna

Najważniejsze cechy paneli SunProPower w technologii HJT

  • Panele fotowoltaiczne HJT charakteryzują się wysoką bifacjalnością ponad 80%
  • Są one dedykowane do zastosowań wymagających wyższej mocy na tej samej powierzchni
  • Panel HJT jest w większości wykonany z podwójnego szkła, które jest najlepszą ochroną dla ogniw krzemowych
  • Ogniwa typu N, z których składają się panele HJT, charakteryzują się wyższą wydajnością i lepszą wydajnością w wysokich temperaturach
  • Panele HJT oferują dłuższą gwarancję i lepszą jakość wykonania dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań produkcyjnych.

Czym jest technologia HJT?

Technologia HJT to połączenie krzemu krystalicznego i amorficznej cienkiej warstwy krzemowej. HJT oferuje wysoką sprawność ogniw i paneli słonecznych, niski współczynnik temperaturowy, niski wskaźnik degradacji oraz brak efektów LID i PID.

Różnice między panelami HJT a modułami PERC polegają głównie na budowie paneli HJT, które są stworzone z wielu rodzajów krzemu, w przeciwieństwie do standardowych krystalicznych ogniw słonecznych typu PERC i N. Paneli HJT wytwarza się poprzez połączenie dwóch różnych rodzajów materiałów, takich jak krzem krystaliczny i amorficzny.

Konstrukcja panelu HJT zaczyna się od umieszczenia wewnętrznej warstwy amorficznej między warstwami krzemu amorficznego i krystalicznego. Ta warstwa jest używana do wytworzenia struktury HIT, składającej się z krystalicznej płytki krzemowej i warstw amorficznego krzemu osadzonych po obu stronach. Całość jest zamknięta w przezroczystej warstwie przewodzącej.

Postaw na niepalną instalację fotowoltaiczną!

Jedną z najważniejszych korzyści z zastosowania paneli typu double glass  (ang. podwójna szyba) jest fakt, że zarówno przednia, jak i tylna strona modułu jest wykonana z wysokiej jakości szkła solarnego, co gwarantuje podwyższoną odporność ogniową i chemiczną. Oznacza to, że panele SunProPower są praktycznie niepalne! Gwarantują najwyższy stopień bezpieczeństwa przeciwpożarowego, co potwierdza Certyfikat TUV klasy A.

Zjawiska LID oraz PID

Zjawiska LID i PID to negatywne konsekwencje stosowania tradycyjnych paneli słonecznych. LID powoduje spadek wydajności ogniw nawet o 3% w pierwszych godzinach po uruchomieniu. PID, będący skutkiem dużej różnicy potencjałów między panelami fotowoltaicznymi monokrystalicznymi a uziemioną ramą modułu, prowadzi do degradacji ogniw. Nowe panele fotowoltaiczne HJT nie podlegają tym zjawiskom, dzięki czemu ich wydajność pozostaje na niezmiennym poziomie przez cały okres użytkowania. Sprawność modułów SunProPower sięga aż 88% po 30 latach. Tradycyjne moduły oferują 82-84% po 25 latach.

Jeszcze więcej produkcji prądu w instalacjach gruntowych!

Technologia HJT pozwoliła na produkcję ogniw słonecznych o wysokiej wydajności dwustronnej, zwanych Bifacial. Są one w stanie przetwarzać na energię elektryczną nie tylko bezpośrednie promienie słoneczne, ale także światło odbite od ziemi i padające na panele od spodu. W przypadku tradycyjnych monokrystalicznych ogniw dwustronność paneli pozwalała na uzyskanie współczynnika bifacjalności rzędu 60-70%. Natomiast nowoczesne panele HJT firmy SunProPower osiągają wartość aż 85%, co umożliwia jeszcze bardziej skuteczne wykorzystanie światła odbitego. To dlatego moduły bifacjalne najlepiej sprawdzają się w instalacjach gruntowych.